Person

Name
Charles Snedden
Biography
Charles Snedden (1932-2015) was born in Bo'ness. He was educated at Bo'ness Academy. Mr Snedden joined Bo'ness Town Council and West Lothian County Council in 1959. He was Provost of Bo'ness between 1964 and 1975. From 1972 until 1975 he was Chairman of West Lothian Education Authority. In 1975 he became Vice-Convener of Central Regional Council and Convener in 1986. He was appointed Justice of the Peace in 1964 and was awarded an OBE in 1983. He is also a member of the Order of St John.
During his long career in local government he was a member of various associations:
1978 Member of the Council of Management of the Scottish Special Housing Association
1983 Deputy Chairman of the Scottish Special Housing Association
1986 Member of the Court of Stirling University
1988 Honorary Member of the Burns Federation
1989 Member of the Board of Scottish Homes
He is also Honorary President of Bo'ness F.C., member of Kinneil Colliery Silver Band, member of West Lothian Golf Club and Trustee and Director of Bo'ness Heritage Trust.

[Source: Charles Sneddon papers]

Charles Sneddon, petrochemical operative and local politician: born Bo'ness 28 March 1932; OBE 1984; married 1953 Margaret Kidd (died 2014; one daughter, one son, and one son deceased); Provost of Bo'ness 1964-75; died Larbert 7 March 2015.
Vice-Convenor of Central regional Council. Also member of West Lothian County Council before 1975.
[Source: Obituary, The Independent, 24 Jun 2015 and Obituary. The Scotsman, 12 Mar 2015]

Share

Objects made by this person

Objects with this person as a subject